Az ivartalanítás napjainkban egy igazán megosztó téma. Az állatorvosok, állatvédők rendületlenül hirdetik az ivartalanítás fontosságát, míg a másik oldal elhatárolódásának többségében az az oka, hogy csonkításként, felesleges kínzásként tekintenek a dologra.
Mindeközben hazánkban rengeteg a kóbor, utcán élő állat. Jó esetben állatmenhelyre kerül, ahol sikerül neki gazdát találni. Az állatmenhelyek túlzsúfoltságának felszámolására, és az utcán élő állatok számának csökkentésére csak egy mód van, az ivartalanítás.
Mi is az ivartalanítás?
Manapság már mindennapos, rutin műtétnek mondható beavatkozás, de mint minden műtétnél, itt is vannak feltételek. A legfontosabb, hogy egészséges legyen az állat. Szuka kutyáknál az első tüzelés általában 6-8 hónapos korban jelentkezik. Évente kétszer ivarzanak. Ez a folyamat átlagosan 3 hétig tart. Az ivartalanítás 6 hónapos kortól elvégezhető. A műtét során eltávolításra kerül a petefészek és a méh. Ezzel nem csak a nem kívánt szaporulatot előzzük meg, de súlyos, az állat számára akár végzetes betegségek kialakulását is, mint például a gennyes méhgyulladás, vagy az emlődaganat.
Nőstény macskák esetében ugyanúgy a méh és a petevezeték kerül eltávolításra, esetükben is megelőzve az említett betegségeket. Kan kutyák esetében az ivartalanítást célszerű 6-8 hónapos korban elvégezni. A műtét során eltávolítják a herezacskót és a heréket. Esetükben nem csak a szaporodást akadályozzuk meg, de a hererák kialakulását is.
Érvek az ivartalanítás mellett:
- Nincs felesleges szaporulat
- Megelőzzük a tüzeléssel járó kellemetlenségeket
- nincs álvemhesség
- megelőzzük súlyos betegségek kialakulását
Az ivartalanítást célszerű fiatal korban elvégeztetni, 6 hónapos és 1 éves kora között. Egy fiatal állat könnyebben átvészeli a műtét utáni gyógyulási időszakot, szervezete könnyebben regenerálódik. Idősebb állatok esetében a műtétet már csak nagyon indokolt esetben végzik el, mivel idős korban már az altatás is nagyobb kockázat.
Fontos, hogy műtétre az állat csak üres gyomorral érkezhet, hogy ne forduljon elő operáció közben hányás, ami fulladást okozhat. A műtét időpontja előtt 12 órával már ne kapjon enni az állat, 5-6 órával előtte már inni sem szabad neki.
Műtét után inni csak akkor kaphat, ha teljesen felébredt az altatásból. Bódult állapotban vizet adni neki balesetveszélyes. Ételt adni neki csak másnap javasolt.
A műtéti sebet mindennap ellenőrizni kell. Nagyobb utókezelést nem igényel. Ajánlott a műtét után az állat nyakába gallért helyezni, hogy ne tudja piszkálni, nyalogatni a sebét, mert az gyulladáshoz vezethet. A seb gyulladását antibiotikumos kezeléssel lehet gyógyítani.
A legtöbb orvos már felszívódó varrattal dolgozik, így a varratszedés sem okoz kellemetlen pillanatokat. Normál varratok esetében a varratokat állatorvos távolítja el.
Az ivartalanítás árait tekintve nagyon változó. Fontos, hogy jól válasszunk orvost, akivel elvégeztetjük. Az ivartalanítás egyszeri kiadást jelent, amely nem csak az állat nyugalmát eredményezi, de a gazdáét is, tudván, hogy tett a felesleges szaporulat elkerülése érdekében, és kis kedvencét is megóvta számos betegségtől.