Mi a párterápia?
Szerencsére ma már nem szégyen pszichológushoz fordulni, a párterápia is egyre elfogadottabb – „befogadottabb” – módszer kapcsolati problémák, krízisek kezelésére. Tudjuk, hogy az emberi konfliktusok, elakadások, stressztényezők területén kimagasló súllyal szerepelnek a párkapcsolati zavarok. A párterápia olyan célzott segítségnyújtás, ahol a szakember a pszichológia és a kommunikációelmélet módszereivel mintegy moderátorként, illetve facilitátorként segít a párnak feltárni, szavakba önteni, egymás számára érthetővé és megbeszélhetővé tenni problémáikat, empatikus, megértő belátást kialakítani mindkét félben, és kölcsönösen elfogadható, hatékony megoldásokat keresni.
Mi a cél?
A párterápia feladata nem az, hogy mindenáron megőrizze két ember párkapcsolatát, hanem a segítségnyújtás problémáik feltárásában, egymás jobb megértésében, megismerésében, szükség esetén egymás elengedésében, a kapcsolat megszakítása humánus, értelmes és békés útjának megtalálásában. Tudatosabban megérteni a kapcsolat érzelmi hiányosságait, és együtt keresni a megoldás lehetőségeit. Mivel a gyerekek a családban uralkodó feszültségek tünethordozói, az ő problémáik megoldásához is a szülők közötti légkör javítása, a család hatékonyabb működésének elősegítése a legfőbb segítség.
Mit nem tesz a terapeuta?
- Nem tesz igazságot, nem foglal állást egyik fél mellett sem.
- Nem ítélkezik.
- Nem nyomoz (Azaz nem vizsgálja, hogy valóban úgy történtek-e a dolgok, ahogy egyik vagy másik fél állítja).
- Nem hoz döntést egyik fél helyett sem.
Hogyan működik?
Ebben a terápiás formában sem a terapeuta „oldja” meg a pár gondjait, de a szakember segíthet gyorsabban megérteni, átlátni a történéseket, megérteni a múltbeli hibákat és megkeresni a kapcsolat hatékonyabb működéséhez vezető utat. A terápia alapvetően a partnerek párbeszédére épül, de ez a párbeszéd kicsit más, mint amit a felek eddig, otthon folytattak egymással, és ami többnyire veszekedésekhez vezetett. Újfajta kommunikációs és konfliktuskezelő technikákat tanulunk, a beszélgetést színesítjük helyzetgyakorlatokkal, szerepjátékokkal, esetleg pszichodramatikus elemekkel. Otthonra a pár házi feladatot kap, hiszen a folyamatról van szó, amely nemcsak a terápiás ülésen zajlik, hanem életszerűen a köztes időben is, a megoldások sem ott az ülésen születnek meg kizárólagosan. Kettős vezetéssel, ko-terapeutával történik többnyire a terápia, hogy a többfajta rálátás, a férfi-női sajátos szempontok érvényesülhessenek. Terapeuta-párom mediátor és kommunikációs szakember, egyben a férjem, ezáltal a párkapcsolati működésről azonnali, kézenfekvő „mintát” is tudunk szolgáltatni. Mivel dinamikusan dolgozunk, általában 10-15 másfél órás ülésre lehet számítani, ennél többre csak ritkán van szükség. Az első ülés tájékozó-ismerkedő-problémafeltáró beszélgetés, azt követően állapodunk meg a célban, a keretekben. A terápiás folyamat elején viszonylag intenzívebb munkára van szükség, ezért első három-négy alkalom heti rendszerességgel történik, utána elég csak kéthetente találkozni.
Várjuk szíves jelentkezésüket az alábbi linken->>